Напевно, невелика вірогідність того, що саме цей пост побачать батьки тих дітей, яким на перегонах наш ведучий Іван кричить «Покрути праву ручку вперед». Що ж можуть значити ці загадкові слова від профі?) Випадки, коли дитина їде на велосипеді з неправильно підібраною передачею на наших змаганнях, не такі вже й поодинокі. Особливо прикро бачити, коли дитина відчайдушно крутить педалі «вхолосту» рухаючись вперед з невеликою швидкістю. Що ж в цьому випадку робити? 

Для початку визначте кількість передач (швидкостей) Вашого велосипеда. Кількість передніх зірок помножте на кількість задніх зірок – це ї є кількість передач велосипеда: 3х8, 3х7, 1х3, 1х1. Для одношвидкісних велосипедів вибору немає – вони мають лише одну передачу. Розглянемо багатошвидкісні варіанти. Перемикачі передач знаходяться на ручках руля. На лівій ручці знаходиться перемикач пов’язаний з передніми зірками (він відсутній у випадку 1х6, 1х3). На правій ручці – пов’язаний з задніми зірками (зазвичай задніх зірок більше). Поширені дві конструкції перемикачів. 1) Гріпшіфт (Gripshift) – ручка що обертається. При обертанні в одну сторону, передача/швидкість підвищується, а в іншу знижується. 2) Рапідфайр (RapidFire) – два важельки. Натискання на один з них підвищує передачу/швидкість, а на інший – знижує.

Передачі позначаються цифрами: 1 – це найнижча/найповільніша передача як для передніх, так і для задніх зірок. Комбінація передач 1-1 (ланцюг поєднує найменшу передню зірку з найбільшою задньою) – найнижча/найповільніша та потребує найменше зусиль для обертання педалей, тому використовується, наприклад, при дуже крутих підйомах. Навпаки, 3-7 чи 3-8 (ланцюг поєднує найбільшу передню зірку з найменшою задньою) – найвища/найшвидша, але використовувати її вдається лише на спусках чи на рівних поверхнях з гладеньким покриттям.

Вибір низьких передач на рівній трасі дитячих перегонів призводить до роботи «вхолосту». Використання високих передач на ґрунтовій доріжці з невеликими ухилами може потребувати значних зусиль чи належної фізичної підготовки.

Оптимально в наших умовах використовувати середні передачі. На тренуваннях, почніть з довільної комбінації, наприклад, 2-6, та підберіть таку швидкість за рахунок перемикання задньої передачі (на тій самій правій ручці, про яку інколи згадує Іван), щоб дитина могла сама стартувати та крутити педалі на трасі з комфортною частотою та зусиллям. Потренуйтеся також перемикати передачі на ходу, поясніть дитині, що треба робити, коли крутити «дуже легко» чи «дуже важко» – попрацюйте перемикачем передач на правій ручці, навчіть «підвищувати» та «скидати» передачі. Перед стартом перевірте, чи виставлена опрацьована передача.

Основні правила перемикання передач: 1) передачі перемикати під час руху та крутіння педалей; 2) під час перемикання зменшити тиск на педалі; 3) передачі перемикати послідовно, не стрибати через одну; 4) перед підйомами заздалегідь перемикати на нижчу передачу; 5) якщо перемикання не відбулося (шумить ланцюг) – дотиснути важіль перемикача.

Нумерація передач на передніх та задніх зірках та правила комбінування передач проілюстровані на фото.

Як використовувати передачі